Kontakt
SALON SPRZEDAŻY
ul.Wieniawskiego 64
Kraków 31-436

godziny otwarcia:
pon-pt : 8:30 - 17:00

Kontakt:
tel: 783 345 504
sklep@listwy-dekoracyjne.pl
SZTUKATERIA ELEWACYJNA

Sztukateria elewacyjna

Sztukateria elewacyjna pełni zasadniczo funkcję ozdobną – urozmaica budynek, nadaje mu stylu i kolorytu oraz uatrakcyjnia jego wygląd. Ponadto pomaga stabilizować konstrukcję, ukrywa drobne niedoskonałości, jak pęknięcia, rysy czy uszczerbki, chroni przed wilgocią, odprowadza wodę, zaś niektórym kojarzy się z wysokim statusem majątkowym, zwłaszcza sztukateria występująca na prywatnych domach, dworkach czy willach.

Obecnie sztukateria elewacyna jest stosowana w mniejszym stopniu niż w epokach dawnych, jednak to wciąż popularna forma szybkiej odmiany wnętrza lub elewacji. Dzięki nowoczesnej technice wykorzystującej styropian jest dostępna dla każdego i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jest on materiałem bezpiecznym, bardzo trwałym i elastycznym, dzięki czemu dopasowuje się do zmian konstrukcji na przestrzeni lat. Pokryty dodatkowo zabezpieczającymi warstwami, nadaje się nie tylko do wnętrz, ale i jako sztukateria zewnętrzna. Jest odporny na warunki atmosferyczne, a przy tym łatwy do umieszczenia, również przez osoby spoza branży. Styropian można dowolnie malować, np. farbami akrylowymi, zaś jego skład pozwala na tworzenie zdobień, które są trudne do odróżnienia gołym okiem od sztukaterii np. z gipsu. Co więcej, nie wymaga ingerencji w elewację, jego umieszczenie jest możliwe na każdym etapie remontu, również po jego zakończeniu.

Do sztukaterii zewnętrznej zaliczamy:

  • listwy elewacyjne
  • gzymsy,
  • bonie,
  • kolumny, w tym bazy i głowice,
  • zworniki,
  • profile okien i drzwi,
  • podokienniki,

Bonie – to właśnie ten typ sztukaterii elewacyjnej, który możemy zakupić lub wykonać samemu. Pierwszy rodzaj dawniej występował w formie głównie kamiennych płyt, dziś są to tańsze materiały, m.in. wspomniany styropian. Bonie są sztukaterią, którą stosuje się właściwie głównie na elewacjach, zwłaszcza na lub w jej rogach. Płyty układa się jeden obok drugich lub jedne nad drugimi tak, aby pozostawić między innymi wąskie szczeliny. Bonie służą m.in. ociepleniu budynku, jego stabilizacji oraz urozmaiceniu jednolitej powierzchni.

Gzymsy – występują zwłaszcza na dachach i pełniły funkcję elementów odprowadzających wodę opadową. Ich część umieszczana więc była przed licem muru i ozdabiana np. głowami zwierząt, rzeczywistych lub mitycznych. Były też rodzajem rynien. Obecnie umieszczane są też w sąsiedztwie drzwi i okien, głównie jako sztukateria ozdabiająca elewację. Zazwyczaj przypominają schodkowo konstruowane, połączone listwy różnej wielkości, wykonane m.in. z tynku, gipsu lub styropianiu. Gzymsy należą również do sztukaterii wewnętrznej

Kolumny, bazy i głowice – chociaż kolumny kojarzą się głównie z epokami dawnymi, dzisiaj również można je zaobserwować, zarówno jako element domów prywatnych, jak i hoteli, restauracji czy obiektow spa. Kolumny, zwłaszcza z bazami i głowicami w formie sztukaterii, stanowią element mocno stylizujący, ale też praktyczny – stabilizują konstrukcję, zwłaszcza jeśli znajduje się nad nimi balkon lub taras.

W naszej ofercie posiadamy także inne elementy sztukaterii, zapraszamy do zapoznania się z nimi:

SZTUKATERIA ELEWACYJNA